Fotoğraf: Clara Amit, IAA

Kudüs de yapılan arkeolojik kazı çalışmalarında özellikle Birinci Tapınak dönemi olarak isimlendirilen kudüs tarihi dönemine ait pek çok mühür kalıntıları günyüzüne çıkarılmıştı. Bu mühürlerin üzerinde İbranice harfler ile özellikle İncile ait isimlere benzer ifadelerin yeraldığı mühürler görülmekteydi.Bu kazılardan özellikle Davut Şehri adı verilen alanda Kudüs’ün demirçağı dönemlerine kadar ulaşan ve özellikle bu bölgenin Antik Yahudi krallığının önemli bir merkezi olduğunu gösterdiğine inanılan bu buluntular içerisinde özellikle kil mühürler günümüz insanının  tercihinden de farklı olarak özellikle yakılıp yıkılan bir şehir için ironik de olabiliyor.

Kudüs civarında yapılan ve çalışmalarının devam ettiği pekçok kazı ve elde edilen buluntular içerisinde özellikle burada konu olarak ele aldığımız ve yaklaşık 2700 yılına işaret ettiği de düşünülen küçük bir mühür farklı bir öneme sahiptir.

Bu mühür arkeolog ve araştırmacılara özellikle Birinci tapınak döneminde ismi çeşitli efsanevi metinlerde de görülen Şehrin valisine ait olabileceği yönünde . ve bu ihtimal de oldukça heyecan verici.
Bölgede araştırmaları sürdüren ve bu mühür hakkında Haaretz gazetesine demeç de veren Shlomit Weksler-Bdolah, mührün tahmin edilen sahibinin Döneminin en üst şehir yetkilisi olan Kudüs valisi “Sar ha’ir” e ait olabileceğini ifade etmektedir.

Kaynak: haaretz.com

Tercüme: Mahmut KURTAL

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir