Resim: Sasha Turbetskoy

İlki 1933 yılında Harry Beck tarafından metro tarzı tasarlanmış olan Roma Yolları haritası basit görünümü ve kolay anlaşılırlığı açısından bu tip görsellerin ilki olsa da mesafe ve coğrafi özelliklere dikkat etmemişti.

Şikagoo üniversitesi öğrencilerinden olan Sasha Trubetskoy ise bu haritayı yeniden ele alarak daha modern çizğilerle birkez daha tasarlayıp hayata geçirdi.


olan Sasha Trubetskoy antik Roma yollarını modern bir tarzda modelleme fikrinin kendiliğinden geliştiğini, ve ayrıca incelediği pekçok haritadan farklı olarak yüksek kalitede ve daha modern görünümde bir haritayı yeniden düzenlenme hususunda önemli olduğu fikrinin onu motive ettiğini de ifade etmekte
Sasha bu çalışma sırasında kendisi için en önemli sorunun hangi yolları ve şehirleri öncelikli olarak haritaya dahil etmesi hususunda yaşadığını ifade ederken, Tüm Roma yollarını bir haritada işaretlemek neredeyse imkansız olsa da bu tasarımda 2. Yüzyılda eyalet başkentleri etrafından geçen ve daha büyük nüfusa sahip kentleri barındıran ana yollar üzerinde çalışmayı uygun gördüğünü de ifade ediyor.

Bu yollarda seyyahat etmek demiryolu yolculuğundan farklı olsa da hala estetik ve bilgilendirici olduğu kanaatindeyim diyor .

Kaynak: .indy100.com

Çeviren: Mahmut Kurtal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir