Fotograf: weforum.org


Dünya Ekonomi Formu tarafından hazırlanan “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’da Mesleğin ve Becerilerin Geleceği: Bölge’nin Dördüncü Sanayi Devrimi için Hazırlanması” başlıklı rapor 17 Mayıs 2017 tarihinde yayınlandı.

Hazırlanan bu raporda Ortadoğu ve Afrikanın Kuzey bölğelerinde eğitim ve çalışma alanında yaklaşık 300 milyondan fazla insanın geçim kaynakları, büyüme ve gelişme alanında nesiller boyu belirleyici olacak unsurların hangileri olacağı konusunda araştırma ve çalışmalar yeralmaktadır. Bölge nüfusunun dünyanın en genç nüfuslarından biri olarak değerlendirildiği bu raporda işgücü ortamında değerli olan ve ön plana çıkan toplumun yarının dünyasına hazırlanması özellikle endüstri 4.0 devrimine  yönelik eğitim ve öğrenme süreçlerine yeterli yatırımların yapılabilmesi konusuna da yolgösterici olmayı amaçlamaktadır. Tüm bunların yanısıra küresel dönüşüm gerçekleştikçe bölgedeki işgücünün ortaya çıkması, politikacılar, iş dünyası ve çalışanlar düzeyinde ortaya çıkan gerekliliği proaktif olarak yönetmeye hazır olmalarını amaçlamaktadır.
Forum aynı zamanda iş, devlet ve sivil toplum ve eğitim liderleri için pratik bir klavuz hizmeti vermeyi amaçlıyor.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu gençlerinin ileride karşılaşacakları iş fırsatlarını doğru değerlendirebilmeleri ve bunu temin edebilecek bölge liderlerini de ilgili hususlarda öağrıda bulunmaktadır.

İlgili rapora buradan ulaşabilirsiniz.


“Ortadoğu ve Kuzey Afrika’da mesleklerin geleceği” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir