Fotograf: Times Higher EducationTimes Higher Education tarafından her yıl düzenli olarak yapılan en iyi üniversite araştırmasının sorularından biri de Dünya çapında verimli ve saygın bir üniversite olmanın başlıca kriterleri nedir sorusu yer almaktadır.

Sorunun etrafında genellikle Kurumsal özerklik ve özgür akademik yapı ikilisi ön planda görülse de akademi içerisinde saygın ve tanınmış dünya çapında değerler olarak kabul edilen insanlar olmadan üniversitenin kendi başına evrensel bir üniversite olamayacağı gerçeği de gözler önüne serilmektedir. Nevar ki tüm bunların yanı sıra iki ilginç unsur da en ön sıralara yükselmekte, iklim ve bol nakit imkanı.

Dünya Bankası’nın Üniversiteler anlamında çalışmalar yapan uzmanı Jamil Salmi ‘ üniversiteler için bol kaynaklar olmadan gerçek anlamda Dünya üniversitesi olabilme ve bunun sürdürülebilir olmasının imkanı yok.


Bir üniversite içerisinde araştırma ortamlarının yaratılamaması veya dünya çapında olabilecek öğretim proseslerini destekleyecek nakit parayı bulamazsanız , o zaman bukadar global bilr üniversite de kuramazsınız. Öğretim üyelerine ve kurum çalışanlarına rahat bir ortam ve yüksek bir gelir vadedebilir ve bunu da gerçekleştirebilir olmadığınız sürece bu yeteneklere sahip personeli de üniversitenize çekebilmeniz mümkün değildir.

Söz konusu araştırma için çalışan ve görüşlerini bildiren İzlanda Üniversitesi doçentlerinden Ben Henning araştırma için geliştirdiği bir grafik üniversitelerin özgün zenginliği ve dünya çapında tanınır olmaları arasındaki ilişkiyi çarpıcı bir grafikle ortaya koymaktadır.

Bu grafikte Henning ele aldığı üniversitelerin yer aldığı ülkelerin GSYH ile Milli Servetlerini gösterir bir yeni bir dünya haritası ortaya çıkardı. Bu haritada ülkelerin yüz ölçümü, değerlendirilen kritere göre ekonomik sonuçlar olarak yeniden şekillendirildi. Bu çalışmalar sonucunda Afrika kıtasının neredeyse ortadan kalktığı görüldüğü gibi , Batı Avrupa ve kuzey Amerika’nın şimdiki boyutlarından çok daha büyük bir alanı kapladığı görülmekte.

Henning yarattığı bu yeni harita üzerinde Dünyanın En iyisi olarak bilinen elli üniversiteyi de kırmızı bir hat olarak işaretlemiştir.
Ancak Henning in bu rapor için hazırladığı ikin bir harita daha var ki sonuçları açısından bu harita ilkinden çok daha çarpıcı unsurları gözler önüne sermekte.bu haritada ele aldığı unsur ise En iyi olarak belirlenen üniversiteleri nüfusa göre büyüklüklerini göstermesidir. Bu haritada ise Dünya nüfusunun çok büyük bir kısmının yokolduğu ve verilerinin sınırlı olmasına rağmen , kıtalar arasında , Avrupa ve Amerika ‘nın hem daha varlıklı hem de daha az yoğunluğa sahip oldukları ortaya çıkmakta.

Kaynak: weforum.org
Çeviren: Mahmut Kurtal.

The World University Rankings araştırmasına buradan ulaşabilirsiniz

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir