Bilim insanları son günlerde Depresyonun aslında antieflamatuar ağrıkesicilerle de giderilebilecek bir tür fiziksel rahatsızlıktan kaynaklandığı görüşü üzerinde ciddi tartışmalar yaşamakta.
Bilim çevrelerinde depresyonun  hatalı bir bağışıklık sistemi reaksiyonunun  sonucunda ortaya çıktığı ve aslında bu durumun anti eflamatuar olarak adlandırılan birtakım ağrıkesiciler sayesinde giderilebileceği görüşü yer bulmaktadır.

İngilterede yapılan araştırmalara göre her 13 kişiden biri panikatak  ya da depresyon yaşamakta ve geçen yıl bu ülkede antidepresanlar için 64,7 milyon reçete yazıldığı , bu durumun da on iki yıl önceki rakamların neredeyse iki katı olduğu ifade edilmişti.

Seratonin ve dopamin gibi beyin tarafından üretilen ve ruh halini düzenleyen hormon ve salgıları geri kazanmaya yönelik mevcut tedavi yöntemleri uygulanmasına rağmen uzmanlar aşırı aktif olan bağışıklık sisteminin de tüm vücutta bir çeşit enfeksiyonu tetiklediğini ve bu enfeksiyon sonucunda oluşan toksinler nedeniyle beyinde, umutsuzluk, mutsuzluk ve yorgunluk algısına neden olduğunu düşünüyorlar.

Buna örnek olarak , insanların grip gibi bir virüse karşı vücudlarının savaşyığı sırada yorgun ve mutsuz hissetmelerini örnek göstererek , aşırı bağışıklık sisteminin de benzer bir hastalık nedeniyle veya hastalığın ardından aktivitesinin kapanmayıp devam etmesi neticesinde Depresyon ruh haline neden olabileceğini ifade ediyorlar.

Yeni yayınlanan bir dizi araştırma sonuçları da bir dizi rahatsızlığın ardından depresyonun beklenmedik bir şekilde hafiflediğini göstermesi uzmanların dikkatini bu rahatsızlığın tedavi yöntemlerinin depresyona karşı da etkili olabilmesi yönünde umutlandırmış durumda.

9 Yaşında Depresyon ile yaşamak :

 

Cambridge Üniversitesin Psikiyatri Bölümü Başkanı Profesör Ed Bullmore, bu yeni araştırmalar ışığında bağışıklık – sinir bilimi alanında yeni bir boyutun kapılarının pek yakın zamanda açılacağını ifade etmekte.
Profesör, İngiltere hükümetinin nörölöjik hastalıklar alanında bu konuyu tartışmaları için tüm akademisyenleri davet ettiği Londra’da gerçekleştirilen bir konuşmasında Enfeksiyonların aynı zamanda depresyonun da açık nedeni olabileceğini ifade etmiştir.

Bilim insanları bu yıl içerisinde antieflamatuar ilaçları ile depresyon tedavisi konusunda çalışmalara başlamayı umut ediyorlar.

Bağışıklık hücreleri herhangi bir rahatsızlıkda derhal kırmızı kan hücrelerinin sayısını arttırarak vücudun savunma reaksiyonunu tetiklemekte, bu durum da birbirini takip eden vücut içi pek çok reaksiyona neden olmaktadır. Grip gibi hastalıklarda bağışıklık siteminin yanı sıra biraz günlük hayattan ve stresten uzaklaşıp dinlenmek hastalığın tedavisinda ilaçlar kadar etkili olmaktadır.
Yakın zamana kadar depresyonla bu ilişkinin kurulamamasının en önemli nedeni, beyinin , bağışıklık sisteminden tamamen kopuk ve ayrı yaşayan bir eko sisteme sahip olduğunun düşünülmesi idi. Fakat son çalışmalar gösterdi ki mesela göğüs ağrısı ile hastaneye başvuran hastaların kardiografilerinde hiçbir problem görülmemesine rağmen neredeyse %60nın kalp rahatsızlığı konusunda kaygılı şikayetlerde bulundukları gözlenmiştir.

Farklı bir araştırma da ise oto-ümmin bağışıklık sistemi rahatsızlıklarından biri olan ve eklemleri etkileyen  romatoid artrit hastalarının %30’unun depresyon ruh haline sahip olması ve bu durumun normal nüfuza oranla dört katı fazla olması da uzmanları bir bağlantı düşünmeye sevk  etmekte

Prof Robert Lechler ‘ de Zihnin vücuddan ayrı tutulamayacağını ifade etmektedir.  Profesörün ifadesin de bağışıklık sisteminin de bir takım davranışlar geliştirdiğini uzun süren bu davranışların sizi halsiz ve mutsuz hissettirmesine rağmen gerçekte mekanik bir rahatsızlığınızın bulunamadığını ifade etmektedir.

 

Kaynak: telegraph.co.uk/science

Çeviri: Mahmut Kurtal


“Depresyon’un Tedavisinde Yeni Umut: Ağrı Kesiciler” için 2 yorum

  • Bu varsayımların bütününü incelediğimizde sorunun kaynağını bulmaktan öte soruna kısa vadeli çözüm üretmekten ileri gitmediğini düşünebiliriz. Endüstriyel toplumda depresyon vazgeçilemez bir ögedir. Kişi her an her yerde bununla karşılaşmayı göze almalıdır. Çözüm yatıştırıcı ve ya ağrı kesici ilaçlar ile insan kimyasını bozan ileride daha büyük genetik kalıcı sorunlara yol açmak olmamalı. Çözüm içerisinde bulunduğu evreni anlama ve bunun yarattığı sistem ile başa çıkmaya çalışan duygusal ve fiziksel açıdan tam ve sağlam bireyler üzerine kurulmalı. Şahsi ve küresel menfaatler uğruna geleceğini tırpanlamak sadece anlık mutluluk getirir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir