Fotoğraf: Gareth Fuller / PACambridge üniversitesi, öğrencilerin gün geçtikçe kötüleşen ve okunmasında güçlük çekilen el yazıları nedeniyle acil bir toplantı yaptı. Bu toplantıda üniversite öğrencilerinin her geçen gün bilgisayara ve teknolojiye olan bağımlılıklarının endişe verici boyutları ele alındı.

Bu duru üniversitede bir gelenek olan sınavlara sadece kalem ve kağıt ile girilmesi kuralını değiştirme yönünde ilk adımı da atmalarına neden oldu. Ve üniversite 800 yıllık bu geleneğinden vazgeçerek artık sınavları kağıt ve kalem yerine bilgisayar kullanılması gerektiğine karar verildi.

Üniversitenin tarih fakültesinde kıdemli öğretim üyesi olan Bayan Sarah Pearsal durumu şöyle açıklıyor: bundan 15-20 yıl öncesine kadar üniversite öğrencileri günlük ortalama birkaç saat elyazısı yazmak durumundaydı, ancak bu durum gün geçtikçe değişti ve neredeyse sınavlar haricinde hiç kalem ve kağıt kullanmadıkları görülebiliyor.

Azalan el yazma becerisi konusunda fakülte olarak uzun yıllar kaygı duymaktaydık kesinlikle yazı yazmaya karşı bir düşüş olduğu ortada. Daily Telegraph tarafından yapılan bir çalışmada da gerek öğrenciler tarafından yazılıp , okunması, ve gerekse sınav görevlileri tarafından öğrencilerin yazdıklarının okunup değerlendirilmesi , bozulan el yazısı kabiliyetleri nedeniyle gün geçtikçe zorlaşmakta.

Üniversite bu yeni gelişme ve şikayetler üzerine bir araştırma yapmaya karar verdi. Profesör Dai Hounsell, öğrencilerin elyazısı karşısında yaşadıkları sorunlaı iki yönlü bir probleme neden olduğunu anlattı . fiziksel olarak yazı yazmak için ellerini kullanmayan öğrencilerin kağıt ve kalem kullanmak hususunda uzun zaman gerektiren bu aktivite süresinde gerilim yaşadıkları, ve daha sonra bilgisayar ortamına geri döndüklerinde bu kez yazı yazabilmek için çok daha farklı bir zihinsel zorlukla karşılaşabildiklerini sözlerine ekledi.
Bu kaygılar sadece Cambridge de değil ülkenin diğer bir saygın üniversitesi olan Edinburg üniversitesinde de daha şimdiden kaygılara neden olduğu ve sınavlarda öğrencilere dizüstü bilgisayarla da sınava girebilme tercihinin verilmesinin gerekliliği tartışılmaya başlandı.

Şuan Harvard üniversitesi hocalarından Eric Mazur ise benzer bir yaklaşıma çok daha farklı bir boyut getirmiş durumda. O öğrencilerini sınavlara dizüstü bilgisayarlarının yanı sıra teknolojik telefon ve araç gereçlerini de getirmeleri yönünde teşvik etmekle kalmayıp , sınav ve dersler esnasında bu aygıtlarla aradıklarını bulmaları yönünde de onlara izin vererek öğrencilerin bilgileri hatırlayabilmesinden ziyade bu bilgileri aramak ve bulmak konusunda analitik yeteneklerini teste tabi tutmaktadır.

Kaynak: theguardian.com

Çeviren: Mahmut Kurtal

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir